

EDIT 10.2015: Návod lehce aktualizován, neb sedí i pro instalaci Windows 10 - osobně odzkoušeno! :-)
S nástupem platformy netbooků vznikl nový problém, jak na takový stroj, který nedisponuje fyzickou optickou mechanikou, nainstalovat např. operační systém, ale i běžné programy, které máme pouze na CD či DVD.
Pokud jde o druhou jmenovanou situaci, stačí využít programů, které umí vytvářet z daného CD či DVD tzv. obraz (např. můj oblíbený program Alcohol 120%), který pak na stroji bez optické mechaniky otevřeme ve virtuální mechanice (opět možno použít Alcohol 120% nebo také Daemon Tools) a dále pracujeme jako obvykle. Pokud ale potřebujeme nainstalovat celý operační systém, tento postup použít nelze a je nutno najít alternativní postup – např. instalaci z USB flash disku.
Na internetu nalezneme spoustu postupů, zpravidla v angličtině, rozhodl jsem se shrnout vše pro případ instalace na Eee, ale tento postup je s určitými drobnými odlišnostmi aplikovatelný prakticky na jakémkoli notebooku či PC, navíc je velmi elegantní a paradoxně i mnohdy rychlejší, zvláště pokud máte rychlý flash disk jako já s hodnotami čtení nad 30 MB/s, což o mnoho převyšuje hodnoty čtení z DVD.
Co potřebujeme:
- USB flash disk 4GB a větší
- instalační medium s Windows 7/8/10 (Vista) popř. obraz tohoto media ve spojení s programem pro čtení obrazů CD/DVD anebo programem schopným extrahovat soubory z obrazu DVD (např. WinRAR)
- počítač s Windows Vista/7/8/10 – pod Windows XP bohužel aplikace diskpart není schopna zobrazit i flash disky, nelze proto tento návod použít !!! (díky za feedback všem! ;-))
A nyní krok za krokem (originál v angličtině zde), kdy nejprve vytvoříme bootovatelný USB flash disk, poté do něj zavedeneme příslušné instalační soubory a nakonec spustíme instalaci OS na Eee.
Krok 1 – zformátování USB disku
1. Zapojte USB flash disk do počítače
2. Spustíme příkazový řádek, ve Vistách i Win7/8/10 je nutné příkazový řádek spustit jako správce - nejrychlejší cesta je asi skrze Start menu, kde napíšeme "cmd" a stiskneme klávesy CTRL + SHIFT + ENTER)
3. V příkazovém řádku pomocí následující syntaxe zjistíme, jaké číslo má systémem přidělen váš flash disk:
diskpart
list disk
list disk
V mém případě má flashdisk přidělěno č. 1. Tato informace je naprosto stěžejní pro další postup.
4. Pomocí následující syntaxe zformátujte svůj flash disk (číslo 1 nahraďte eventuelně jiným číslem vašeho USB disku, viz výše):
clean
create partition primary
select partition 1
active
format fs=NTFS
assign
exit

(pozn. pokud se vám nedaří projít přes příkaz “create partition primary” z důvodu nedostatečného volného místa na disku, což se mi již několikrát stalo, nezmatkujte, stačí pouze opětovně zadat příkaz “clean” nebo i “clean all” a dále pokračovat dle návodu, eventuelně zkuste zformátovat disk nejprve klasickým způsobem)
Krok 2 – vytvoření bootovatelného USB disku
Pokračujeme v našem otevřeném příkazovém řádku, kde využijeme utilitu bootsect, přičemž k tomu použijeme instalační medium Vist či Windows 7/8/10, a to buď fyzické DVD v mechanice, pokud ji máme k dispozici, anebo z virtuální mechaniky, jestliže pracujeme (nejen) na Eee a máme k dispozici pouze obraz instalačního DVD.
1. Vložte (obraz) disk s Windows 7 / 8 / 10 / Vista do (virtuální)mechaniky
2. Změnte písmeno na jednotku, která odpovídá DVD (obrazu), v mém případě to bylo písmedo D:
cd d:\boot
3. Utilitu bootsect nyní použijeme v následující syntaxi, abychom vytvořili bootovatelný USB disk (v mém případě systém přidělil USB disku písmeno I, ve vašem případě to však může být jinak):
bootsect /nt60 i:
(EDIT: nejen z diskuzí na jiných serverech, ale i na samotném technetu od Microsoftu zde je potvrzeno, že by po zformátování flashky, v mém případě krok 1, mělo pro instalaci Windows 7/8/10 i Vista stačit pouhé překopírování celého obsahu instalačního dvd na flash disk, tj. přejít rovnou na krok 3. Pokud vám to ovšem z nějakého důvodu nepůjde, zkuste to i touto cestou)
4. Zavřete příkazový řádek
Krok 3 – zkopírování instalačního DVD do USB disku
Nyní jednoduše zkopírujeme obsah instalačního DVD přímo na USB disk, tj. otevřete si instalační disk, příkazem CTRL + A označte všechny soubory a příkazem CTRL + C je zkopírujte, po otevření USB disku pak zase klasicky příkazem CTRL + V uložte data na disk. Pokud máte k dispozici pouze ISO soubor s obrazem instalačního media, otevřete jej buď pomocí nějakého programu typu WinRAR, majitelé Win8 pak mohou využít integrované funkce načtení obrazu DVD do virtuální mechaniky přímo z kontextového menu pravým tlačítkem myši.
Krok 4 – instalace Windows z USB
Nyní máme vše připraveno – bootovatelný USB disk včetně instalačních souborů Windows, zbývá tedy pouze instalaci spustit. Na Eee ani nepotřebujeme upravovat pořadí boot menu v Biosu, neboť při spouštění Eee stačí jen stisknout klávesu ESC (doporučuji raději vícekrát, abyste to neprošvihli) a během chvíle se nám objeví menu, kde vybíráme, z jakého zdroje chceme nabootovat, tudíž logicky vybereme boot z našeho USB a instalace započne.
U jiných strojů, které umí taktéž bootovat z USB (dnes prakticky všechny), může být postup maličko jiný, někdy nic než nutnost upravit nastavení biosu nezbývá, ale stačí se podívat do manuálu k vašemu notebooku či základní desce, tyto informace jsou vždy obsaženy.
Jen pro zvědavce, instalace Windows 7 na mém Asus Eee 1000H trvala rovných 19 minut se vším všudy, což je velmi solidní čas, ale dost to závisí na rychlosti vašeho flash disku, čili tento údaj berte spíše jako orientační.
43 komentářů:
Návod je moc hezký, ale má to jeden drobný háček. Mám Win XP a když zadám LIST DISK tak mi vyjedou pouze pevné disky nikoliv USB. Nezáleží jestli tam mám jeden nebo tři. Nevíte někdo co je v tom za zradu? Děkuji.
Bohužel nejsi první, kdo toto pod XP hlásí. Již na diskuzi v czc.cz, kde jsem umístil odkaz na tento návod, mi to tvrdí další dva, možná tři uživatelé. Vypadá to, že diskpart v XP ještě neumí pracovat s usb disky resp. je nevidí. Pokusím se zjistit, něco podrobnějšího, ale minimálně prvotní zformátování holt proveďte na jiném počítači s Vistami či Win7.
Teoreticky celá záležitost s diskpart je defacto kvuli zformátování flash disku. Možná, že na takovéto zformátování (patrně nestačí zvolit pod XP "zformátovat disk") poslouží i jiná utilita...mě připadalo vhodné se primárně držet toho, co je k dispozici přímo v systému, ale jak se zdá, XP na to samy nestačí :-(
dobrý den, nemohl by jste mi poradit kde sehnat ovladace pro asus eee 1000H na windows 7. dekuji
Jistě a rád :-). Veškeré ovladače, které jsou potřeba a nejsou již obsaženy v image Windows 7 najdete zde: http://downloads.k0k0.de/index.php?dir=EeePC%2F1000%28H%29%2F
Použijte ovladače určené pro Windows Vista, které jsou s Win7 kompatibilní.
Pěkné, dost to pomohlo.
S diskpartem mám v XP stejný problem, tak jsem to udělal ve W7 na PC a vše v pohodě, jen doplním, že do netbooku je lepší instalovat W7 osekaný pořes vLite např, zabirá po upravě TuneUpem, nějakých 3,2GB na SSD což je krásné číslo myslím :)
Velice děkuji, asi nejužitečnější a nejlépe podaný návod a článek za poslední dobu. Díky a zdraví
ad 1:
Ořezané W7 přes vlite znám,ale jelikož mám v eee 160 gb disk,oněch cca 7gb, co mi systém zabere, mě až tolik netrápí..ale u ssd to chápu..
ad2:
To jsem rád, že návod pomohl a za pochvalu děkuji ;-)
Super návod, konečně něco srozumitelného... hledám už asi týden na netu... Jinak se chci zeptat, jestli tento postup půjde i na Acer One D150. Je to bootování stejné? Nemáte s tím někdo zkušenosti? Díky a jen tak dál.
Chtěl bych se zeptat jak dlouho vám trvá to kopírování na flashku, protože mi to tak v třičtvrtě zpomalí a napíše 2 hod. ale pořád to pomalu pokračuje. Nevím jestli to tak má být nebo je tam chyba.
Děkuji za odpověď
ad1: Návod je univerzální a nijak nesouvisí s HW, na kterém je systém instalován, tedy samozřejmě ne doslova, ale v zásadě by neměl být problém - jediná potíž může být u zařízení, která neumí bootovat z USB...nevím, jak přesně to bude u aceru, ale jistě v návodu k práci s biosem bude postup, jak změnit bootovací sekvenci na boot z USB...
ad2: Jestli myslíte kopírování samotných instalačních souborů na flashku, záleží, jak rychlý zápis vaše flashka podporuje...navíc jinak probíhá zápis na plnou flashku a jinak na zaplněnou, stejně tak jinak probíhá zápis malých souborů a jinak velkých souborů...ale osobně mám velmi rychlou flashku a kopírování bylo do pár minut...
Vojto, tvůj návod je funkční pouze pod Win. VISTA !!!
Zkoušel jsem 5 flashek pod 4ma různýma XP (PC a NB) vše se SP3 a jednou SP2.
Ty Flashky prostě NEJDOU vidět pomocí příkazu LIST DISK !!!!
Souhlas, sám máš screeny z VIST !!
Nebojte klucí... :-) Jdu to opravit, čekal jsem jen, jakmile se tato zkušenost projeví u více lidí, aby se tomu dalo opravdu věřit - na czc.cz to napsalo jen pár lidí a nebylo jisté, že nemají problém i někde jinde... A jelikož sám XP nepoužívám od prvního okamžiku, co se objevily visty, neměl jsem možnost tento fakt ověřit...ale ok, jdu to opravit a výslovně upozornit, že to pod XP bohužel nejde...diskpart pro XP je zjevně předpotopní :-)
Ad přechozí komentář - nejde to jen pod vistami, ale i pod W7 ;-)
Takže zeditováno, teď je návod bez chybičky - a ještě byl lehce upraven - krok 2 lze dle všeho totiž přeskočit, čímž se celá procedura stává nechutně zkrácená, tak na pár sekund, když nepočítám čas nutný pro zformátování flashky :-)
a jake ovladace jste pouzil?? ja mam asus eee 1002ha coz je uplne stejny hardware jako 1000 akorad v jinem tele....
Díky
Omlouvám se za pozdní odepsání, ale v těchto dnech dokončuji diplomovou práci a opravdu jsem dost vytížen. Ovladače jsem použil z uvedených stránek, a to ty, které byly určeny pod windows Vista. Většinu ovladačů ale Win7 tak jako tak už mají v sobě...
Dobrý den, mám EEE 1005HA a už jsem tam instaloval z USB Ubuntu - relativně bez problému. Nicméně již jsem si prošel asi 4 pokusy, 1x podle vašeho návodu, i když jde vlastně pokaždé prakticky o totéž, a pokaždé mi netbook odmítne boot z USB a buď přeskočí do ubuntu grubu nebo mě požáda o vložení boot. disku ( v případě, že je USB nastavené jako jediná možnost pro boot.) Netušíte, prosím, jak postupovat? Nejde např. bootovat ručně?
Nezdá se mi, že by byla chyba v návodu - zkusil jsem jej na několika flash discích a vždy jsem uspěl - a to i na sandisk U3 contour, který se do systému i v biosu hlásí jako 2 různé zařízení - jednak standardní flash disk a poté také U3 CD ROM mechanika...čili bych to viděl na problém ve flash disku...
Nechce se mi věřit, že by za to mohla insatalce ubuntu...
Ještě jsem si vzpomněl, ze konkrétně u Eee nastává další problém - kdy při zadání USB jako jediného bootovacího zařízení je třeba ještě změnit sekci u hard disků v biosu - na prvním místě totiž je zpravidla pevný disk notebooku...jakmile se změní (v případě již zasunutého usb flash disku) toto a na prvním místě figuruje flash disk, boot z usb prochází v pohodě. Teď jsem to minulý týden praktikoval u 1005HA a bylo to potřeba...
http://www.blogsdna.com/2016/how-to-install-windows-7-from-usb-drive-without-windows-7-iso-dvd.htm
tohle funguje pro xpčka
FUNGUJE SKVELE S WIN 7 DIKY MOC!
Rado se stalo ;-) Odkazal jsem na tento navod jiz hezkou radku znamych a kamaradu a vzdy byli spokojeni, ze se v navodu neztratili a uspesne nainstalovali. Jedinou vadou na krase tohoto navodu je, ze nefunguje pro majitele Win XP...ale tak jak cas plyne, tak tato "nevyhoda" zmizi sama, protoze XP mizi ze stanic na ukor zejmena Win7...
perfektni a jasny navod, dekuji :)
Diky, vitej do klubu tech, co odhodili DVD a zacali konecne vyuzivat 100x pohodlnejsi instalaci z USB ;-)
Můžete mi prosím poradit,jak mám zase vrátit moji flashku jako flash disk? teď jako klasické uložiště nefunguje... děkuji
Na funkci jako klasického úložiště nemůže mít tento návod vliv, na flashku se dají nadále vedle instalacnich souboru Windows normálně ukládat data jako kdykoli jindy...
Pokud chcete přesto flashku zcela vyčistit, pak stačí projít jen první části návodu do fáze před kopírováním instalacnich souborů ...
Dekuji. Pomohlo mi to ani za boha sem nemohl nabootovat z CD asi mam spatnou mechaniku. Jeste jednou dik:D
Rado se stalo...na mechaniku zapomente, 5 let jiz z jiného media, nez je flash disk, neinstaluji a nikomu bych to jiz nedoporucil, je to nepohodlne a zbytecne pomale :-)
Ahoj Vojto. Mam problem. Na Asus PC Eee mam vir. System se mi vubec nenacte a mam jen iso CD s win 7. Potreboval bych vedet jak to spustit jen z BIOSU nebo pri nacitani windows. Po nacteni je tam hned bila smrt... :)
Nemam ted Eee u sebe, takze budu rikat trochu z pameti - kazdopadne v bios menu lze upravovat boot options a poradi, ze kterých jednotek se bude bootovat jako první...pokud tedy nebude fungovat klavesova zkratka na boot options, když netbook startuje (nevim ji z hlavy, ale jiste pomuze google), musí to jit přinejmenším přes bios, kdy při jiz vsunute flashce před tim, nez vlezes do biosu, by mela pote v biosu byt videt a mělo by jit nastavit, aby z ni bootoval jako první, tj. po restartu netbooku si nejprve sahne na flash disk a pokud je dle mého navodu korektne pripraven jako instalacni pro Win7/8, pak by se mela rozběhnout regulerni instalace...
Díky příspěvek, pomohl několikrát :))
Ahoj Vojto, návod je parádní, vše proběhlo v pohodě. Avšak po vložení USB do mého Acer Aspire One D257, zvlolení jazyka atd. vyskočí okno a když odkliknu instalovat, napíše mi to spouštění instalačního programu, točí se tam to kolečko jako že to pracuje, ale nic se neděje. Nevíš co s tím?
Ahoj, zacal bych tim, ze bych to zkusil s jinou flashkou, idealne standardu USB2.0, neb s USB 3.0 flashkami mam z vlastní zkusenosti pro potřeby bootovani instalatoru Win potize...neb podpora USB 3.0 je mnohdy az zalezitost OS se spravnymi ovladaci a nikoli fyzickeho HW...
Dále bych, pokud toto nepomuze, zkusil taky tuto instalaci provest na jinem fyzickem ci virtualnim stroji, aby se vyloucila nekompatibilita s tvym konkrenim modelem od Aceru...
Zdravím. Při zapínání notebooku s vloženým USB diskem mi naběhne černá plocha s nápisem "Missing operating system_" a tím končím, od toho se mi to ani nehne :/ Co s tím? :) Díky za radu :) !
Díky za skvělý návod, Vojtěchu.
Velmi mi pomohl. Mám na tebe dotaz. Mám externí disk WD 500 GB. Mohl bych ho nějak zmenšit, např. o 5 GB a ten maličký oddíl pak naformátovat z toho příkazového řádku a udělat z něj aktivní oddíl, na který bych pak nakopíroval vše z ISO obrazu instalačního média s Windows 8 a pak z něj podle potřeby nabootoval?
Díky za odpověď,
Petr
Zdravím, po provedení všecho co je popsáno až do botu 3 se mi systém 14GB flash hlásí jako že má 99 MB a že je plná a nelze ani naformátovat ani nic jiného. Co je špatně ?
Pozde, ale preci k prispevkum vyse :-)
1) to s tim ext. HDD jsem osobne nezkousel, trochu byl mel strach, zda pujde bootovat z ext. disku rozdeleneho na vice partitions, ale proc to nezkusit...zacal bych zkusmo s vetsi flashkou, kterou bych rozdelil na 2 oddily a zkusil, zda funguje....
2) Nenapada me, proc by s 14gb flashkou mel byt nejaky problem...v kroku 3 dojde prikazem list disk pouze k vypisu vsech detekovanych diskovych oddilu vc. flash disku... tech 99MB, co vidite, rozhodne neodpovida flashce, ale spise zalohovacimu oddilu, ktery se automaticky vytvori pri instalaci Win7 (u Win8 uz to je 350MB). Pokud po tomto prikazu s pripojenou flashkou k PC ji nevidite v seznamu, je neco spatne resp. pocitac ji nezaregistroval... Preventivne bych zkusil jinou flashku anebo jiny usb port, je-li to mozne...
jo paradni postup delal jsem to dle navodu 3x jsem si kontroloval zda zadavm cisla disku jak mam a smazalo mi to uplne jinej disk fakt uzasny
Co na to rict - vzhledem k tomu, ze tento navod je v zasade prevzaty ze zahranicniho zdroje a tady je vystaven pres 4 roky, mohu s klidnym srdcem rict, ze tento postup byl po celem svete zopakovan v řádech statisíců a nikdo nikdy nehlasil, ze by mu utilita diskpart, kterou k formatovani disku pouzijete, nekomu smazala jiny disk, nez cekal...
Dovolim si dokonce tvrdit, ze je to nemozne, protoze to by byla chyba aplikace, ktera je v samotnem jadru operacniho systemu Windows a jeji dysfunkce by indikovala chybu primo na strane Microsoftu...
Na 99,9% jste se musel spatne divat, o jaky disk jde...zvlaste pokud mate pripojeny 2 disky o stejne kapacite, pak si dokazu predstavit, ze se spletete...
Ale diskpart funguje na 100% uz roky a byl byste patrne prvni na svete, ktery by toto tvrdil...
Pokud tento postup jste schopen zopakovat k dosazeni vami popisovane chyby, doporucuji pouzit pod Windows 7/8 vynikajici utilitu "Steps Recorder", ktery preferuje podpora Microsoftu pro reportovani chyb v OS...vice viz:
http://windows.microsoft.com/en-us/windows7/how-do-i-use-problem-steps-recorder
Ja tedy toto slysim poprve a dokud neuvidim, neuverim :-)
AHOJ Vojtěchu,
na answers.microsoft.com mi řekli, že flash disk nelze rozdělit na více oddílů. Windows to z neznámého důvodu neumějí.
Zjistil jsem podle mého názoru zajímavá fakta, o která se chci podělit s ostatními. Mám flešku Corsair 32 GB USB 3.0. Je opravdu vynikající. S tou je to opravdu fičák. Kopíroval jsem s ní i přes 90 MB/s. S ní mi tento návod fungoval i v portu 3.0. Protože ale nejde rozdělit na více partišen, rozhodl jsem se udělat si jinou bootovací flešku. Mám ještě Verbatimku. Taky 3.0. Ale s ní to nešlo. Zkusil jsem jí tedy dát do portu 2.0 (po vytvoření v portu 3.0), ale taky z ní nešlo nabootovat. Pak mě napadlo, že bych mohl zkusit jí do toho portu dát už při vytváření jí jako bootovací. A trefa. Pokud tedy někomu tento návod nefunguje, protože k vytvoření bootovací flešky používá port 3.0, ať použije port 2.0. A ať ho potom použije i při instalaci Woken. Mělo by to frčet :-)
Tak AHOJ,
Petr
Diky Petre za zajimavy postreh...vyzkousim se svoji USB 3.0 flashkou Sandisk Extreme, ze ktere se to kopiruje i pres 200 MB/s, kdyz ji zkousim se svym SSD diskem na notebooku...z ni by instalace Win8 mela byt zalezitost jednotek minut :-)))
Problem je, ze treba na mem notebooku HP Revolve 810 jsou jiz jen USB 3.0 porty, takze jestli bude nejaky problem, s USB 2.0 to "nedam" :-). Ale na starsim EliteBook 2540p mam jen USB 2.0 porty, tak zkusim variantu tvorby instalacky na USB 3.0 portu u noveho notebooku a pak do starsiho stroje...a dam vedet, zda to fungovalo ;-)
Souhlasím s autorem, několik let isntaluji tímto způsobem W7/8 a ještě se mi tato věc nikdy disky nestala.
Člověk se musí holt dívat co přesně dělá, zváště v případě že má více disků v PC.
Ještě mám nakonec takovou menší otázku, jde příkaz "format fs=NTFS" změnit třeba na jiný "fs" nebo zrychlit formátování? Celkem samotný proces formátovaní je hodně pomalý...
Tak jsem přišel na zrychlující postup:
postupovat dle návodu, ale vynechat krok "format fs=NTFS "
po kroku "exit" naformátovat v pruzkumniku disk rychlým způsobem. Dále pokračovat dle návodu. PS: doporučuji flashdisk s rychlým zápisem i čtením.
Okomentovat