neděle 2. září 2012

Instalace Windows 7 a Windows 8 z USB krok za krokem

subbanner_eeefeatures  167935-gallery1-b9lqv

EDIT 10.2015: Návod lehce aktualizován, neb sedí i pro instalaci Windows 10 - osobně odzkoušeno! :-)
S nástupem platformy netbooků vznikl nový problém, jak na takový stroj, který nedisponuje fyzickou optickou mechanikou, nainstalovat např. operační systém, ale i běžné programy, které máme pouze na CD či DVD.

Pokud jde o druhou jmenovanou situaci, stačí využít programů, které umí vytvářet z daného CD či DVD tzv. obraz (např. můj oblíbený program Alcohol 120%), který pak na stroji bez optické mechaniky otevřeme ve virtuální mechanice (opět možno použít Alcohol 120% nebo také Daemon Tools) a dále pracujeme jako obvykle. Pokud ale potřebujeme nainstalovat celý operační systém, tento postup použít nelze a je nutno najít alternativní postup – např. instalaci z USB flash disku.
Na internetu nalezneme spoustu postupů, zpravidla v angličtině, rozhodl jsem se shrnout vše pro případ instalace na Eee, ale tento postup je s určitými drobnými odlišnostmi aplikovatelný prakticky na jakémkoli notebooku či PC, navíc je velmi elegantní a paradoxně i mnohdy rychlejší, zvláště pokud máte rychlý flash disk jako já s hodnotami čtení nad 30 MB/s, což o mnoho převyšuje hodnoty čtení z DVD.

Co potřebujeme:
  • USB flash disk 4GB a větší
  • instalační medium s Windows 7/8/10 (Vista) popř. obraz tohoto media ve spojení s programem pro čtení obrazů CD/DVD anebo programem schopným extrahovat soubory z obrazu DVD (např. WinRAR)
  • počítač s Windows Vista/7/8/10 – pod Windows XP bohužel aplikace diskpart není schopna zobrazit i flash disky, nelze proto tento návod použít !!! (díky za feedback všem! ;-))
A nyní krok za krokem (originál v angličtině zde), kdy nejprve vytvoříme bootovatelný USB flash disk, poté do něj zavedeneme příslušné instalační soubory a nakonec spustíme instalaci OS na Eee.

Krok 1 – zformátování USB disku
1. Zapojte USB flash disk do počítače

2. Spustíme příkazový řádek, ve Vistách i Win7/8/10 je nutné příkazový řádek spustit jako správce - nejrychlejší cesta je asi skrze Start menu, kde napíšeme "cmd" a stiskneme klávesy CTRL + SHIFT + ENTER)

3. V příkazovém řádku pomocí následující syntaxe zjistíme, jaké číslo má systémem přidělen váš flash disk:
diskpart
list disk

cmd1 
V mém případě má flashdisk přidělěno č. 1. Tato informace je naprosto stěžejní pro další postup.

4. Pomocí následující syntaxe zformátujte svůj flash disk (číslo 1 nahraďte eventuelně jiným číslem vašeho USB disku, viz výše):
select disk 1 
clean
create partition primary
select partition 1
active
format fs=NTFS
assign
exit

cmd2
(pozn. pokud se vám nedaří projít přes příkaz “create partition primary” z důvodu nedostatečného volného místa na disku, což se mi již několikrát stalo, nezmatkujte, stačí pouze opětovně zadat příkaz “clean” nebo i “clean all” a dále pokračovat dle návodu, eventuelně zkuste zformátovat disk nejprve klasickým způsobem)

Krok 2 – vytvoření bootovatelného USB disku
Pokračujeme v našem otevřeném příkazovém řádku, kde využijeme utilitu bootsect, přičemž k tomu použijeme instalační medium Vist či Windows 7/8/10, a to buď fyzické DVD v mechanice, pokud ji máme k dispozici, anebo z virtuální mechaniky, jestliže pracujeme (nejen) na Eee a máme k dispozici pouze obraz instalačního DVD.

1. Vložte (obraz) disk s Windows 7 / 8 / 10 / Vista do (virtuální)mechaniky

2. Změnte písmeno na jednotku, která odpovídá DVD (obrazu), v mém případě to bylo písmedo D:
d: 
cd d:\boot


3. Utilitu bootsect nyní použijeme v následující syntaxi, abychom vytvořili bootovatelný USB disk (v mém případě systém přidělil USB disku písmeno I, ve vašem případě to však může být jinak):
bootsect /nt60 i: 
cmd3

(EDIT: nejen z diskuzí na jiných serverech, ale i na samotném technetu od Microsoftu zde je potvrzeno, že by po zformátování flashky, v mém případě krok 1, mělo pro instalaci Windows 7/8/10 i Vista stačit pouhé překopírování celého obsahu instalačního dvd na flash disk, tj. přejít rovnou na krok 3. Pokud vám to ovšem z nějakého důvodu nepůjde, zkuste to i touto cestou)

4. Zavřete příkazový řádek

Krok 3 – zkopírování instalačního DVD do USB disku
Nyní jednoduše zkopírujeme obsah instalačního DVD přímo na USB disk, tj. otevřete si instalační disk, příkazem CTRL + A označte všechny soubory a příkazem CTRL + C je zkopírujte, po otevření USB disku pak zase klasicky příkazem CTRL + V uložte data na disk. Pokud máte k dispozici pouze ISO soubor s obrazem instalačního media, otevřete jej buď pomocí nějakého programu typu WinRAR, majitelé Win8 pak mohou využít integrované funkce načtení obrazu DVD do virtuální mechaniky přímo z kontextového menu pravým tlačítkem myši.

Krok 4 – instalace Windows z USB
Nyní máme vše připraveno – bootovatelný USB disk včetně instalačních souborů Windows, zbývá tedy pouze instalaci spustit. Na Eee ani nepotřebujeme upravovat pořadí boot menu v Biosu, neboť při spouštění Eee stačí jen stisknout klávesu ESC (doporučuji raději vícekrát, abyste to neprošvihli) a během chvíle se nám objeví menu, kde vybíráme, z jakého zdroje chceme nabootovat, tudíž logicky vybereme boot z našeho USB a instalace započne.
U jiných strojů, které umí taktéž bootovat z USB (dnes prakticky všechny), může být postup maličko jiný, někdy nic než nutnost upravit nastavení biosu nezbývá, ale stačí se podívat do manuálu k vašemu notebooku či základní desce, tyto informace jsou vždy obsaženy.
Jen pro zvědavce, instalace Windows 7 na mém Asus Eee 1000H trvala rovných 19 minut se vším všudy, což je velmi solidní čas, ale dost to závisí na rychlosti vašeho flash disku, čili tento údaj berte spíše jako orientační.