
EDIT 15.12.2013: Upraveny odkazy ke stažení...
Převádějte si svá audio CD do opravdu kvalitních mp3 souborů, na které se mohou spolehnout i opravdoví fajnšmekři.
Programů sloužících ke grabování audio CD ať už k vytváření pouhých kopií těchto CD, anebo rovnou převodu do mp3 máme na trhu mnoho. Jakmile však chceme něco opravdu kvalitního, zpravidla to nebývá zadarmo, a tak se musíme zpravidla smířit s nějakou freewarovou alternativou, což mnohdy přináší ztrátu komfortu práce s daným programem a často i omezené možnosti nastavení. To však není případ Exact Audio Copy!
Tento program používám již mnoho let a opravdu neznám lepší konkurenci. Výhodou tohoto programu je, že dokáže vedle velice kvalitního grabování hudby (a to i z poškozených CD, kde pokud to jde, dokáže i do určité míry i chyby opravovat) umí využívat externí „kompresory“ a jiné zásuvné pluginy, tedy včetně pravděpodobně nejlepšího a asi i nejpoužívanějšího mp3 dekodéru „Lame mp3 encoder“.
Návody, jak používat tento program, najdete na mnoha místech (např. zde), nicméně možná pro úplného začátečníka zasahují zpravidla příliš do detailních možností nastavení tohoto programu (což je pro zkušenější uživatele bezesporu výhodou), leč pro běžné uživatele to může být demotivující a nutí je zůstávat u primitivních alternativ, ačkoli i EAC by v základním nastavení pro ně bylo mnohem přínosnější.
Pojďme tedy ke stručnějšímu návodu, se kterým drtivá většina z nás vystačí, no a ti zvídavější si potom prohlédnou i detailní návod např. na svethardware.cz. Nainstalování samotného programu (tj. prostým spuštěním *.exe instalačního souboru dvojklikem myši) není třeba nijak zvlášť rozebírat, to zvládne každý. Přesto je dobré hned po dokončení instalace neodkliknout tlačítko „finish“ v dialogu hlásícím dokončení instalace a ještě předtím do složky „C:\Program Files\Exact Audio Copy“, kam se program defaultně nainstaluje nakopírovat soubory ze zmiňovaného Lame mp3 encoder (dále jen LME), a to buď přímo do této složky, anebo pro pozdější úpravy (při updatování novější verzí Lame) si raději vytvořte v tomto adresáři složku „Lame“ a teprv do ní nakopírujte obsah archívu se staženým LME. Proč tento postup, to poznáte hned za chvilku, prozatím můžete odkliknout „finish“ a nechat se vést dál.


Dále pokračujeme v průvodci a dostáváme se k bodu, proč jsme předtím „čachrovali“ se složkou Lame v adresáři, kam program instalujeme. V rámci průvodce totiž program automaticky vyhledá externí mp3 kompresor a pokud bychom již LME neměli v některé ze složek nakopírovaný, museli bychom později průvodce spouštět znova (anebo dát v této chvíli „zpět“ a vyhledání LME zopakovat). Průvodce lokalizuje LME, v dalším dialogu doplníme emailovou adresu (nutná k vyhledávání ve freedb) a v následujícím dialogu nabídne ještě výběr, jakým primárně bude pojmenovávat hotové mp3 soubory (název, jinak v ID3 tagu bude samozřejmě vše). Poté zvolte dle uvážení, zda zapnout rovnou EAC v pokročilém režimu či jako začátečník, obě volby můžete samozřejmě kdykoli změnit při pozdější práci s programem.


Instalaci máme hotovou a teď již opravdu stručně s postupem grabování hudby – je to tak jednoduché, že opravdu není třeba to obšírně popisovat. Jakmile totiž vložíme do mechaniky audio CD, program sám zobrazí veškeré audio stopy, které se na CD nachází – a to i tehdy, kdy je CD chráněné proti kopírování a v normálním windows průzkumníkovi se nám žádné audio stopy nezobrazují.
Nyní již máme skoro vyhráno – dané skladby můžeme buď ručně pojmenovat klasickým způsobem, kdy na jednotlivé stopy klikneme a nadatlujeme jejich název, ti pohodlnější zkusí nejprve ověřit, zda tuto nudnou práci za vás již někdo náhodou neudělal a neuložil do databáze freedb. Pak zvolíme z menu Databáze → Získat informace o CD z → a zvolíme freedb. Pokud se CD v databázi nachází, automaticky vám všechny audio stopy pojmenuje (případně nabídne vybrat si, pokud databáze obsahuje více záznamů k danému CD).

Pak už jen označte kurzorem konkrétní skladby, které chcete extrahovat, anebo neoznačujte žádnou a nagrabovány budou automaticky všechny. Kliknutím na tlačítka „WAW“ anebo „MP3“ (u poslední verze EAC 1.0 beta 3 je změněno na „CMP“) zvolte, jaký formát extrakce požadujete, program sám nabídne dialogové okno, ve kterém volíte umístění, kam extrahované soubory uložíte, potvrdíme a již můžeme jen čekat.
Pokud pouze extrahujeme do wav formátu, extrakce postupuje viditelně stopu po stopě, pokud jsme zvolili převod do mp3, za každou extrahovanou stopou se objeví dosové okno s charakteristickým černým pozadím, ničeho se nebojte, je to naprosto bez zásahu, to se jen spouští externí LME, po dokončení převodu stopy opět zmizí a takhle se to opakuje až do konce.
Připomínám, že defaultně EAC v doporučeném nastavení vytváří mp3 v proměnlivém datovém toku (VBR), který je asi nejlepší volbou mezi velikostí komprimovaného audio záznamu a zachování vysoké kvality zvuku, pokud by toto někomu nevyhovovalo, může samozřejmě zavítat do nastavení v menu EAC → Nastavení komprimace (nebo přímo stiskem klávesy F11), kde na kartě „Encodery“ manuálně vyberete jak datový tok, tak třeba možnost nemazat wav soubory po zkomprimování, což je defaultní nastavení.
Výsledkem jsou opravdu kvalitní audio stopy i mp3, které v testech obstojí ta nejpřísnější měřítka, za to vám ručím svoji hlavou! ;-) Program bez problémů provozuji jak na Win XP, tak i Vistách či Windows 7, čili problémy s kompatibilitou by neměly nastat.
Pokud vás program zaujal, stáhněte si ho z následujících odkazů:
- EAC v1.0 beta 3
6 komentářů:
Ahoj,
Navrhuji upravit pojem "klouzavy datovy tok" na obvyklejsi "promenny" nebo "variabilni". Clanek jsem si precetl se zajmem, ale toto jedno slovo me primo uhodilo do oci.
(Pokud ne, klidne tento prispevek smazte, jiny vyznam pro diskusi nema...)
Mate pravdu, ze klouzavy neni uplne to prave orechove, sam radeji v cestine rikam "VBR"...
Takze ted to snad jiz bude OK ;-)
Zdravím,
zajímalo by mne, jestli se Vám podařilo v EAC nastavit offset pro LameEnc pod Windows Vista. Ať dělám co dělám, vždycky obdržím pouze chybovou hlášku "Compression/Decompression Error". Ve Windows XP funguje všechno v pohodě.
Regards,
Liam
Pod Vistama jedu od ledna 2007 a nemam nejmensi problem...zkusil bych co nejnovejsi Lame Encoder, treba to pomuze...
,,opravdu kvalitních mp3 souborů, na které se mohou spolehnout i opravdoví fajnšmekři.-
V podstatě navrhuješ plný datový tok cd-da,tj.1140 kb/s.
Nebo je to dvd-audio kvalita ?
Ja navrhuji standardni nastaveni, tj. VBR kolem 192kbps, coz v praxi znamena, ze po vetsinu casu se to pohybuje mezi 192-224, v mistech, kde je "treba" to stoupá az na 320, pritom cela skladba se drzi mezi 5-7 MB v zavislosti na delce a "narocnosti" (mysleno v audio bohatosti) skladby. S cd audio to nema zdaleka nic spolecneho, to by ty mp3 soubory nemely 7 ale 15 MB prinejmensim...nicmene az na hudebni virtuozy si myslim, ze mp3 ve VBR 95% lidi nerozezna od cd audio..
Okomentovat